Pri výrobe mojich šperkov používam prevažne čisto strieborné drôty a komponenty rýdzosti Ag 925/1000, občas aj Ag 999/1000. Informácia o použitom materiáli a gramáži je napísaná vždy pri každom šperku, ktorý je v ponuke na predaj.
Pre prácu s drahými kovmi som registrovaná na Puncovom úrade a všetky šperky z neho vyrobené sú puncované podľa zákona. Striebro podlieha oxidácii, je to jeho prirodzená vlastnosť, tento proces sa však dá oddialiť a po zaoxidovaní sa dá šperk vždy vyčistiť do pôvodného stavu.

Ak chcete oddialiť proces oxidácie (zatmavnutie, zažltnutie, fľaky) dá sa tak spraviť dodržiavaním určitých odporúčaní. Ak šperk nenosíte často, je dobré nechávať ho odložený v zatváracom sáčku aby zbytočne nereagoval s vlhkosťou zo vzduchu. Pred odložením ho môžete utrieť jemnou handričkou aby z neho zišla prípadná vlhkosť alebo pot.

Po zaoxidovaní sa dá šperk zo striebra vždy vyčistiť do pôvodného stavu, je na to niekoľko spôsobov. Šperk môžete odniesť do zlatníctva alebo klenotníctva, väčšina z nich túto službu ponúka. Ak sa rozhodnete vyčistiť si šperk doma, pri niektorých druhoch minerálov je potrebné zvoliť jemnejší spôsob. Perleť, lepidolit, malachit a jantár odporúčam prečistiť vodou so saponátom, agresívnejšie chemické čističe by mohli narušiť alebo zmatniť povrch šperku. Ak máte v šperku krištáľ, citrín, ruženín, ametyst, mesačný a slnečný kameň, tigrie oko, jadeit, avanturín, acháty a chalcedóny vtedy šperk môžete vyčistiť aj pomocou silnejších prostriedkov - vodičky na čistenie, sódu alebo kypriaci prášok a pod. Môžete použiť vodičku na čistenie striebra, ktorá sa dá zakúpiť aj v drogérii. Pekne čistí aj „domáci recept“ - na spodok misky dať kúsok alobalo, potom šperk, posypať sódou bikarbónou a zaliať vriacou vodou. Tým že sóda prekypí šperk krásne prečistí a zvyšky po oxidácii sa usadia na alobale a nechytia späť na šperk. Pri vysokej miere oxidácie je niekedy postup nutné zopakovať. Ak máte náhodou šperk s guličkami, ktoré majú povrchovú farebnú úpravu (napríklad voskované perličy) nepoužívajte vriacu vodu. Takto nečistite ai patinovené šperky - o nich napíšem nižšie.

Šperky vyrobené drôtikovaním neodporúčam čistiť handričkami. Pri drôtovanej štruktúre je to málo efektívne a hrozí poškodenie pri zatiahnutí o konce drôtu, alebo pri silnom tlačení a šúchaní. Taktiež neodporúčam čistiť kefkami alebo abrazívnymi čističmi, pri väčšej tvrdosti by mohli poškodiť a ošúchať povrch.

Niektoré šperky v mojej ponuke majú finálnu úpravu patinovaním a leštením aby získali antický nádych a aby vynikla štruktúra. Ak Vám zaoxiduje takýto šperk na miestach, ktoré boli predtým svetlé, nečistite ho žiadnymi čistiacimi prípravkamiani sódou, pretože by to mohlo porušiť aj tmavé patinované miesta. V tomto prípade použite oceľovú vlnu, z ktorej vždy pribalím k takémuto objednanému šperku a preleštite ňou povrch. Ak Vám vlna dôjde alebo ju neviete nájsť dajte pozor, aby ste nepoužili podobnú napustenú čističom. Ak si nie ste istý kontaktujte ma a poradím, alebo pošlem ďalší kúsok vlny.

Šperky z mojej tvorby nie sú vhodné na neustále nosenie. To znamená, že stále pred spaním, športom alebo inými činnosťami pri ktorých by sa mohli šperky poškodiť ich odporúčam dávať dole. Pri týchto činnostiach je nebezpečenstvo poškodenia napríklad zatiahnutím alebo zatlačením.  __________________________________________________________________________________

Občas sa v mojej ponuke ešte vyskytnú aj šperky, ktoré sú z postriebrených, pozlátených alebo čistých medených drôtov. Informácia o použitom materiáli je vždy napísaná pri každom šperku, ktorý je v ponuke na predaj. Tie je potrebné chrániť pred vodou, vlhkosťou, kozmetikou a podobne. Určite je dobré pomedzi nosenie ich nechávať v zatváracom sáčku aby nenaberali vlhkosť zo vzduchu. Po zaoxidovaní je možné ich prečistiť, ale podľa miery znečistenia nie vždy sa to podarí do pôvodného stavu. Pri dlhšom nosení alebo viacerých čisteniach začne schádzať postriebrená vrstva. Sú to prirodzené vlastnosti tohto materiálu, ktorý je lacnejší, šperky z neho sú lacnejšie a jeho životnosť je žiaľ obmedzená. To je aj hlavný dôvod, prečo som začala používať hoci drahšiu, ale vlastnosťami lepšiu alternatívu materiálu pre moju tvorbu.

Šperky z medených drôtov, ktoré majú povrchovú úpravu lakovaním na povrchu neoxidujú a ostávajú stále pekne žiarivé (pokiaľ sa lakovaný povrch nejakým spôsobom nepoškodí, nepoškrabe).